Tom Hanks: „Úgy váltam egyre jobb színésszé, hogy mindig figyeltem mi történik a színpadon. Egy film kockáról-kockára készül és minden egyes kockán a legjobbat kell kihoznod magadból. Nem hagyom, hogy maga alá gyűrjön és összezúzzon a nyomás.”

A Bajnok Műhely nem csak sportolóknak segít a mentális felkészülésben, hanem bárkinek, akinek a hivatása által olyan helyzetek adódnak az életében, amikor koncentráltan és egyensúlyban kell teljesítenie.

Ilyen például a színpad, a reflektorfény. Náray- Kovács Zsombival jó pár évvel ezelőtt kezdtünk el együtt dolgozni, azon, hogy az a stressz, ami a színpadi szereplései kapcsán adódik, az ne befolyásolja teljesítményét.  Azoknál a hivatásoknál,  ahol az idegrendszer különös tehernek nyomásnak van kitéve, elengedhetetlen, hogy elsajátításra kerüljön a megfelelő légzéstechnika, a koncentráció megtartása, és a sikerek és kudarcok feldolgozásának belső munkája.

Zsombi 12 éves kora óta játszik színházakban, a Madách Színház Rocksulijában debütált a dobos, Freddie szerepében, ezt követően szerepet kapott a Bolyongók című gyerekdarabban, a Lúdas Matyiban és a József és a színes szélesvásznú álomkabát című musicalban. Láthattuk őt az ország több pontján Aladárként a Mézga Család című zenés produkcióban is.

A székesfehérvári Vörösmarty Színház Fame – A hínév ára című musicaljében, a fiatal Lambchops-ként mutatkozik be a közönségnek. Színházi szerepei mellett sokat szinkronizál is.

 

Zsombi tehetsége sokoldalú, játszik, zenél, énekel, podcastot csinál a társaival, és mindemellett éli a kamaszok mindennapi életét. Ehhez energia kell, és főleg tudatosan felépített erős idegrendszer, erős mentális jólét, hogy minden téren helyt tudjon állni. Szülei támogatásával ő ezt megkapta.

A színpadi jelenlét komoly stressz és megpróbáltatás az emberi szervezet számára. Te a stresszt, hogy kezelted az előadások idején?

Sokszor izgultam, jellemzően nem tudtam rendesen enni, feszült voltam. Igyekeztem tudatosítani magamban, hogy felkészült vagyok, semmi baj nem történhet…

 

 

 

 

Szerinted miért fontos, hogy megtanuljuk a stressz kezelést?

Sokkal hatékonyabban és gyorsabban le lehet küzdeni ezekkel a módszerekkel a szorongást, nem történik meg, hogy eluralkodik rajtunk.

Mit tanácsolsz azoknak a fiataloknak, akik színpadon a stressz miatt nem tudják megmutatni, hogy mi is van bennük vagy egy sportversenyen emiatt nem tudnak teljesíteni?

Mindenkinek meg kellene találnia azt a módszert, ami segít rajta, én is sokat kerestem, mire rátaláltam az agykontrollra, és aztán a Bajnok Műhelyben, a mentális edzések által  használható eszközöket kaptam, hogy segíteni tudjak magamon.

Mik azok a tevékenységeid, amikben feltöltődsz?

Sokat zenélek, több hangszeren is játszom, és éneklek is, ez mindig feltölt. Ha a színházban vagyok, annak minden percet imádom!

Mik a terveid a jövődet illetően?

Énekes színész szeretnék lenni, ahol a zenei tudásomat is tudom kamatoztatni. Érdekel még a pszichológia is, jelenleg egy podcastot készítünk az osztálytársaimat kamaszokat érintő témákkal.

A podcast elérhetősége: (BudapestKidZ):  https://open.spotify.com/episode/4f28zy2pvdoeme5wWhe5gw?si=jGMs8OT6SUyEib3ZOGGLpA&context=spotify%3Ashow%3A0OAoxRXxyaTRkB3ah3oamo

 

A tavalyi olimpián előkerült a mentális egészség témája  Simon Biles kapcsán. Ebben a témában a Runner’s World kérdezett, a  cikket itt a blogon olvashatjátok. Úgy gondolom a mentális egészség a most zajló világjárvány idején is fókuszba került. Vigyázzunk rá! Örülök, hogy így vagy úgy, de téma lett. Olimpia, járvány, előadó művészet, sportverseny, iskolai felvételi, a terület szinte lényegtelen. Tehetünk a mentális egészségünkért, tehetünk azért, hogy testileg és lelkileg is kiegyensúlyozottan éljük az életünket!